Etykiety

foto (369) music (101) osobiste (284)

środa, 10 października 2012

"z drugiej strony" w Poznaniu


W przyszły piątek, 19 października rozpoczyna się w Wielkopolsce Festiwal Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki. Tego dnia zostanie otwartych w Poznaniu i innych miastach regionu wiele wystaw, m.in. Bogdana Konopki, Andrzeja Lecha, Mariusza Foreckiego czy Sławka Tobisa.

Miło mi poinformować, że zostanie otwarta też wystawa zbiorowa "Z drugiej strony", między innymi z moimi fotografiami. Oprócz mnie wezmą w niej udział Magda Hueckel, Grzegorz Jarmocewicz, Maciej Kuszela, Agnieszka Rayss, Michał Sita, Sławek Tobis oraz Tomek Wiech.
Jeśli chodzi o moje prace, to będzie to osiem portretów starszych osób przesiedlonych zaraz po II wojnie światowej na tereny obecnego województwa wielkopolskiego i lubuskiego, które wykonałem w lipcu tego roku.

Historie tych terenów są niesamowicie ciekawe i skomplikowane. Osoby tam mieszkające, a raczej ich przodkowie, którzy w większości już nie żyją, pochodzą praktycznie z wszystkich rejonów naszego (przedwojennego) kraju. Nie tylko z Kresów wschodnich, ale też z centrum, z Pomorza, nielicznym udało się zostać (głównie Niemki, które poślubiły Polaków). Ci co mieszkali przed wojną na Kresach, nie mieli wyjścia, musieli się przenieść (akcja Wisła), inni szukali lepszego życia na poniemieckich, bardziej nowoczesnych gospodarstwach. Niemcy byli oczywiście wysiedlani na zachód.

W przyszłym roku Sławek Tobis, organizator całego przedsięwzięcia, planuje wydać książkę naukową na ten temat, zawierającą również fotografie z wystawy tegorocznej, jak i poprzednich (projekt rozpoczął kilka lat temu). Oby mu się udało, gdyż temat jest niezwykle ciekawy, a wiedza nie do końca powszechna.

Wystawa będzie miała miejsce w Galerii Szyperskiej (Poznań, ul. Szyperska 2). Jej wernisaż odbędzie się 19 października o godz. 15.00. Zapraszam.

Szczegółowy spis wystaw poznańskich można znaleźć m.in. na blogu Sławka.5 komentarzy:

Mateusz Palka pisze...

Gratulacje, to bardzo ciekawy projekt! :) Zaprezentujesz na blogu kompletną serię po wystawie? Pozdrowienia
M.

Wantsky pisze...

Idealnie! Akurat będę w Poznaniu. Do zobaczenia.

Sevillian pisze...

No nie wiem. Jak zaprezentuje to nie będzie Ci się chciało wybrać do Poznania... ;)
A tak poważnie, to jak dojrzeję do swojej strony internetowej, wtedy pewnie znajdzie się tam cały cykl.

Anonimowy pisze...

Intrygujące i przejmujące portrety. Bardzo żałuję, że nie będę mogła jej obejrzeć wystawy.

Mateusz Palka pisze...

Nie mam jak się teraz niestety wyrwać do Poznania, ale z przyjemnością śledzę informacje na (już obu) blogach :)