Etykiety

foto (369) music (101) osobiste (284)

poniedziałek, 8 lutego 2010

stepan

(foto: Jo)

Odwiedził nas dzisiaj Stepan Rudik - ukraiński fotograf. Dostał numer do mnie od Saszy Gladelowa - również ukraińskiego fotografa, którego poznałem podczas Paris Photo. Stepan przyjechał do Polski tydzień temu i zamierza tu zostać przez około 6 miesięcy. Zaczął od Warszawy, za chwilę jedzie do Krakowa, Wrocławia i gdzieś w czerwcu zamierza wylądować w Gdańsku. Będzie robił projekt na temat Polaków.
Kasa na wyjazd pochodzi ze stypendium, które dostał na Ukrainie. Kuratorem projektu został Witold Krassowski. Fajnie.
Stepan pokazał mi sporo swoich zdjęć - różnorakich projektów jakie robił w ciągu ostatnich kilku lat. Głównie czarno-biała fotografia, ale i kolorowe rzeczy również się pojawiają. W 90% reportaż. Od bardzo poruszających, jak zdjęcia zrobione w ukraińskim szpitalu psychiatrycznym, kojarzące się z rumuńskimi zdjęciami J. Nachtwey'a, do humorystycznych typu "Dzień z życia ukraińskiego milicjanta". Większość zdjęć bardzo mi się podobała. Facet ma talent, nie da się tego ukryć. Poza tym inspirujące jest też to że chce mu się skakać po tematach i przez to nie szufladkuje się w jednym rodzaju fotografii. Może z wyjątkiem tego że interesuje go wyłącznie człowiek. To jednak temat rzeka, trudno to więc nazwać "szufladką".
Spotkam się z nim z pewnością niedługo ponownie, więc tematu cdn...

5 komentarzy:

wu pisze...

woo! impressive!!! mam nadzieję na jakąś high-life'owa imprezkę wielonarodową?! aha, i widać odrazu polska gościnność na focie=> honorowe mijsce na stole zajmuje kabanos!!! :)

Sevillian pisze...

A jak, slowianska popitka toże u nas byla. Widze że profil ci podpasowal. Czuj się zaproszona. Tylko ruski podszkol. Kolega z angielskiego slaby :)

wu pisze...

da, da, mnie podpasowalo to весьма! i kak wy budiet' teraz na weekend w 3miecie, to pogadamy na ten temt ;P

Anonimowy pisze...

Macku, jak pamietasz z Paryza
Sasza Gladielow nie jest rosyjskim fotografem, jest Ukraincem. Stepan rowniez - mowia dobrze po rosyjsku.
Pozdrawiam
MG

Sevillian pisze...

Święta racja Marek! Już poprawiam. Dzięki...