Etykiety

foto (369) music (101) osobiste (284)

czwartek, 25 kwietnia 2013

obecność pośród nieobecnych

Serdecznie zapraszam wszystkich do obejrzenia wystawy zupełnie nowego, zbiorowego projektu "Obecność pośród nieobecnych". "Cichy" wernisaż wystawy będzie miał miejsce 21 maja w Gorlickim Centrum Kultury, Dom Polsko-Słowacki (Gorlice, Rynek 1), a "głośny" finisaż z udziałem wszystkich autorów odbędzie się 12 czerwca o godzinie 17.00 w tym samym miejscu.


Miałem wyjątkową przyjemność i zaszczyt brania udziału w tym plenerze, który miał miejsce we wrześniu zeszłego roku. Organizatorowi - Bogdanowi Konopce, udało się zebrać niezwykły skład fotografów, który przez tydzień fotografował opuszczone (a dokładniej wysiedlone siłą) wiele lat temu miejsca w Beskidzie Niskim, na południe od Gorlic.
O atmosferze podczas pleneru z jednej strony chciałoby się opowiadać bez końca, a z drugiej opowiedzieć o niej po prostu... się nie da. Mimo że poza Bogdanem, jego żoną i Anitą Andrzejewską nie znałem tam praktycznie nikogo, i mimo tego że nie należę do osób jakoś szybko i mocno się zaprzyjaźniających, to po 2-3 dniach czułem się jakbym przebywał w gronie wieloletnich przyjaciół. Takie plenery zdarzają się raz na wiele lat, a może i rzadziej.

W tekście do katalogu wystawowego Bogdan napisał między innymi:

"Nasze przebudzenia, strzępy snów, nie całkiem jeszcze zatarte poczucie innego wymiaru istnienia, a już w zasięgu oka – niczym fotografia - jutrzenka widzialnego.
Najtrudniej sfotografować to, czego nie ma. Ale co to znaczy nie ma? Czy, że czegoś nie ma w sensie fizycznym; czy też chodzi o to, że owo coś jest niewyrażalne? (...)
Ta kraina musiała być dla Łemków nielekkim kawałkiem chleba, skoro nie znaleźli się chętni do zasiedlenia tych rozległych obszarów. Czego nie rozkradziono i czego ogień nie strawił zapadało się z czasem w ziemię i jedynie roślinność radośnie brała w posiadanie uwolnioną przestrzeń. Tutejsza pustka jest wszakże brzemienna nieobecnością i to się daje odczuć; tylko jak to sfotografować?"

Jeszcze raz gorąco wszystkich zapraszam do odwiedzin Gorlickiego Centrum Kultury w dniach od 21 maja do 12 czerwca.


Brak komentarzy: