Etykiety

foto (369) music (101) osobiste (284)

poniedziałek, 28 grudnia 2009

album dla gdańska

Mniej więcej 2 lata temu miasto Gdańsk ogłosiło konkurs fotograficzny "Album dla Gdańska". Przed Euro 2012 ma zostać wydany album ze zdjęciami nagrodzonymi w tym konkursie. Konkurs składa się z 4 rocznych edycji. Właśnie zakończyła się edycja druga czyli 2009. Wystawa pokonkursowa zawisła niedawno w Gdańskiej Galerii Fotografii.
Muszę przyznać że o ile wiele wyróżnionych w pierwszej edycji prac było rozczarowujących (tak jak i poziom wszystkich nadesłanych zdjęć), to druga edycja jest wyraźnie lepsza i przede wszystkim ciekawsza. Sposobów podejść do tematu zdjęć miasta jest więcej, jak i samych można powiedzieć "technik" również.
Nagrodzony pierwszą nagrodą dla profesjonalistów, znany fotograf Michał Szlaga sfotografował Gdańsk "z lotu ptaka" (de facto ze szczytów wysokich budynków) specjalnym obiektywem, który wywołuje efekt taki jakby patrzyło się na zabawkową makietę a nie na prawdziwe miasto. Wyróżniona Monika Szuba sfotografowała postoczniowe klimaty panoramicznym Lomo. Nagrodzony także w zeszłym roku Kacper Kowalski pokazał kolejne zdjęcia zrobione z prawdziwego lotu ptaka, czyli z motolotni. Ciekawy i niestandardowy był też liniowy krajobraz miasta zaokrąglony jak kula ziemska, nota bene autorstwa Dariusza Kuli.
Co do tematyki to dominował stary, odchodzący Gdańsk, którego póki co jest sporo i jest w czym wybierać. Przyznam się że kilka miejsc bardzo mnie zaintrygowało i niecierpliwie czekam na roztrzygnięcie konkursu związanego z wystawą pod nazwą "co to za miejsce". Prawie w ogóle za to nie pojawiły się zdjęcia "ludzkie", których z kolei w zeszłym roku było sporo (m.in. pierwsza nagroda dla Rafała Świątka za reportaż o swoim dziadku).
Suma sumarum poziom się podniósł, oby jeszcze lepiej było przy trzeciej edycji w roku 2010. Sobie też życzę abym się w końcu wziął do roboty i zrobił odbitki ze zdjęć, które właściwie są już zrobione, tyle że póki co chłodzą się w lodówce...
Brak komentarzy: