Etykiety

foto (369) music (101) osobiste (284)

środa, 3 listopada 2010

Co się widzi, a czego się nie dostrzega

W Fototapecie ukazał się właśnie wywiad-rzeka z Bogdanem Konopką, przeprowadzony rok temu przez Marka Grygla w Paryżu, gdzie artysta mieszka. W wywiadzie fotograf dzieli się unikalną wiedzą nt swojego życiorysu, stanu polskiej fotografii w latach 80-tych i tego jak kształtowały się wtedy trendy w tej dziedzinie sztuki w Polsce. Poza słowami Konopka udostępnił do publikacji również sporą ilość swoich nieznanych szeroko prac praktycznie z całej swojej kariery. Dzięki temu można pokusić się o obserwację pewnego rodzaju "ewolucji" jego fotografii. Częściowo wynikającej z naturalnego rozwoju, a częściowo z musu - chociażby konieczności utrzymania się w obcym kraju zaraz po emigracji.
Gorąco polecam zarezerwowanie sobie godzinki (najlepiej w weekend z samego rana) na tę lekturę. To w końcu jeden z najbardziej znanych i najważniejszych polskich fotografów na świecie w tej chwili.

Bogdan Konopka - Co się widzi, a czego się nie dostrzega

A dla tych, którzy w listopadzie albo grudniu wybierają się do Francji i chcieliby zobaczyć prace Bogdana Konopki na żywo, to okazje będą co najmniej trzy. W ramach Miesiąca Fotografii w Paryżu w dniach 10.11. - 19.12. pokazana zostanie wystawa zbiorowa w Cite Internationale des Arts, ze zdjęciami m.in. Thomasa Rutha, Joela-Petera Witkina, Lee Friedlandera i Bogdana Konopki właśnie. Info tutaj.

W czasie targów Paris Photo w dniach 18-21.11. będzie można zobaczyć fotografie Konopki na stoisku jego galerii Francoise Paviot.

No i okazja trzecia to indywidualna wystawa artysty prezentująca jego zupełnie nowe, tegoroczne prace. Wernisaż bedzie miał miejsce 27 listopada w Theatre la Passerelle w Gap we francuskich Alpach. Wystawa potrwa do 8 stycznia 2011 roku. Info tutaj.

2 komentarze:

bohemola pisze...

a napiszesz jakas relacje z Paryza? :) pozdrawiam!

Sevillian pisze...

już się pisze... dłuższy wpis się szykuje... :)